Osobnosti, ktoré robia zo sveta krajšie miesto

Autor: Natália Bugyi Vicsápiová | 23.12.2013 o 11:51 | (upravené 23.12.2013 o 11:57) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  463x

Postavenie sa verejnosti na stranu slabších a tých, ktorým je ubližované, ma privádza k zamysleniu či sme naozaj schopní plošne oceniť naozajstné osobnosti. Je neskutočné, že práve tí, ktorí často nesmierne trpia alebo sú sociálne znevýhodnení, majú dostatok sily a odvahy postaviť sa svojmu osudu. A popri svojich trápeniach zvyknú zvládať aj pomoc ľuďom s podobným osudom.

V ostatnom čase nám rôzne médiá vnucujú „osobnosti", ktoré sa mihli v nejakej show, novom televíznom projekte alebo „smotánkové osobnosti". Nemyslím si, že tento trend je práve to, kde by sa mala obracať naša pozornosť. Hľadať tam ľudskosť, súdržnosť, solidaritu a iné ušľachtilým osobnostiam blízke superlatívy by bolo márne. Je dôležité, aby sme sa naučili vyhľadávať a inšpirovať sa osobnosťami, o ktorých verejnosť často ani netuší, pomáhajú blížnym z úprimného srdca či „len" zvládajú svoj vlastný, ťažký osud.

Keď sme pripravovali projekt Anjelské príbehy, ktorý sa sústreďuje na odkrývanie skutočných životných príbehov, vedeli sme, že sa stretneme s mnohými ľuďmi, ktorí konajú s vyšším cieľom. Pomenovať takéto osoby podľa názvu periodika - anjelmi - by bolo asi príliš silné, metaforické a nadnesené. Vyjadruje to síce veľký obdiv, ale tiež nedotknuteľnosť. A ľudia, s ktorými sa stretávame, určite nie sú nedotknuteľní. Práve ich skúšky života a odhodlanie pomáhať z nich nerobí anjelov, ale osobnosti v pravom zmysle slova.

Stretávam sa s podľahnutím pod ťarchou neseného bremena, ktoré je často prirodzené a pochopiteľné. Aj ja som mala v živote veľa ťažkých chvíľ, kedy som si myslela, že nevládzem kráčať po hrboľatej ceste tmavým lesom. Ale vždy sa našiel niekto, kto mi dodal odvahu nevzdať sa, zabojovať a povedať si, že môj kríž nie je až taký ťažký, aby som pod ním klesla.

A hoci budovanie modiel z hercov, moderátorov, či účinkujúcich v rôznych reality show bude istým spôsobom stále súčasťou nášho života, je dôležité vyzdvihovať a zviditeľňovať aj ľudí, ktorí môžu iných inšpirovať, povzbudzovať, príbehy ľudí, ktorých môžu pomáhať trpiacim prekonať svoju bolesť a vyzdvihnúť cnosti, ktoré súčasnému svetu tak veľmi chýbajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?