Osobnosti, ktoré robia zo sveta krajšie miesto

Autor: Natália Bugyi Vicsápiová | 23.12.2013 o 11:51 | (upravené 23.12.2013 o 11:57) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  462x

Postavenie sa verejnosti na stranu slabších a tých, ktorým je ubližované, ma privádza k zamysleniu či sme naozaj schopní plošne oceniť naozajstné osobnosti. Je neskutočné, že práve tí, ktorí často nesmierne trpia alebo sú sociálne znevýhodnení, majú dostatok sily a odvahy postaviť sa svojmu osudu. A popri svojich trápeniach zvyknú zvládať aj pomoc ľuďom s podobným osudom.

V ostatnom čase nám rôzne médiá vnucujú „osobnosti", ktoré sa mihli v nejakej show, novom televíznom projekte alebo „smotánkové osobnosti". Nemyslím si, že tento trend je práve to, kde by sa mala obracať naša pozornosť. Hľadať tam ľudskosť, súdržnosť, solidaritu a iné ušľachtilým osobnostiam blízke superlatívy by bolo márne. Je dôležité, aby sme sa naučili vyhľadávať a inšpirovať sa osobnosťami, o ktorých verejnosť často ani netuší, pomáhajú blížnym z úprimného srdca či „len" zvládajú svoj vlastný, ťažký osud.

Keď sme pripravovali projekt Anjelské príbehy, ktorý sa sústreďuje na odkrývanie skutočných životných príbehov, vedeli sme, že sa stretneme s mnohými ľuďmi, ktorí konajú s vyšším cieľom. Pomenovať takéto osoby podľa názvu periodika - anjelmi - by bolo asi príliš silné, metaforické a nadnesené. Vyjadruje to síce veľký obdiv, ale tiež nedotknuteľnosť. A ľudia, s ktorými sa stretávame, určite nie sú nedotknuteľní. Práve ich skúšky života a odhodlanie pomáhať z nich nerobí anjelov, ale osobnosti v pravom zmysle slova.

Stretávam sa s podľahnutím pod ťarchou neseného bremena, ktoré je často prirodzené a pochopiteľné. Aj ja som mala v živote veľa ťažkých chvíľ, kedy som si myslela, že nevládzem kráčať po hrboľatej ceste tmavým lesom. Ale vždy sa našiel niekto, kto mi dodal odvahu nevzdať sa, zabojovať a povedať si, že môj kríž nie je až taký ťažký, aby som pod ním klesla.

A hoci budovanie modiel z hercov, moderátorov, či účinkujúcich v rôznych reality show bude istým spôsobom stále súčasťou nášho života, je dôležité vyzdvihovať a zviditeľňovať aj ľudí, ktorí môžu iných inšpirovať, povzbudzovať, príbehy ľudí, ktorých môžu pomáhať trpiacim prekonať svoju bolesť a vyzdvihnúť cnosti, ktoré súčasnému svetu tak veľmi chýbajú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kiska, Kaliňák či Matovič. Ako reagujú politici na návrh na rozpustenie ĽSNS

Smer pripomína Adolfa Hitlera, Most-híd hovorí o logickom kroku.

KOMENTÁRE

Porážkou Islamského štátu teror v Európe nezmizne

Radikálni bojovníci prehrávajú a vracajú sa do svojich domov v Európe.


Už ste čítali?