Tak teda, ako po novom?

Autor: Natália Bugyi Vicsápiová | 13.4.2012 o 12:50 | Karma článku: 5,61 | Prečítané:  655x

Je už niekoľko týždňov po voľbách a už poznáme novú vládu, ktorá bude rozhodovať o tom, v akých podmienkach budem podnikať. Bola som jedna z tých televíznych divákov, ktorí si hneď po voľbách o šiestej ráno zapli spravodajskú televíziu a sledovali prvú tlačovku vtedy ešte nepotvrdeného víťaza. Videla som zohratý tím ľudí so známkami únavy, ale aj istého druhu šťastia, ktorí účastne počúvali svojho lídra, rozvážne a úctivo odpovedajúceho na otázky novinárov. Urobilo to mňa, a to myslím naozaj úprimne, veľký dojem. Odrazu som počúvala slová o tom, ako sa bývalí a zároveň budúci najmocnejší muži poučili, ako vedia, kde urobili chyby a ako budú veľkorysí k porazeným.

Ten pocit a odhodlanie začať znovu poznám. Vo svojom podnikateľskom živote som ho už zažila. Kde som spravila chybu? Mohla som to lepšie na začiatku premyslieť? Milá moja, menej emócií, viac počtov to chcelo! Už sa mi to nikdy nestane... Poučenia sú významné, posúvajú nás v myslení i v činoch.

Napriek veľkej ochote uveriť novým lídrom, cítim v celej dnešnej situácii dva problémy.

Prvým je pamäť. Ľavicová vláda v období svojho pôsobenia sľubovala, že sa bude zaoberať požiadavkami podnikateľov na zlepšenie podnikateľského prostredia. Mám pripomínať, o čo išlo? Stimuly pre podnikateľov, stabilizácia právnych noriem, reformácia daní, odhaľovanie korupcie, dbanie na etiku....Ako veľmi sa situácia za štyri roky vtedajšej vlády zmenila, na to nech si odpovie každý sám.

Druhým problémom je oddanosť, ktorá bola taká zjavná počas prvej víťaznej tlačovky. Všetci sedeli za stolom ako jeden muž. Odhodlane, spolu, jednotne. A čo keď sa ozve iný hlas, ktorý nebude tak ladiť s ústrednou melódiou? Nájde sa niekto, kto ho vypočuje? Teraz všetci tvrdia, že áno. Ale keď je vás toľko „svojich", nezáleží na tom, či sa niekde zboku ozve iný tón. Jednoducho ho prepočujete.

Pre nás podnikateľov má najväčší význam stabilné prostredie, v ktorom podnikáme. Vláda ho utvára najmä prostredníctvom zákonov. Je jasné, že sú zákony, ktoré sú pre nás „horšie", ale ak sú jasné podmienky a ak sa nemenia každú chvíľu, viete si poradiť aj s tým. Nájdete riešenia alebo aj kompromisy. Podstatné je, aby sa prostredie, v ktorom pracujete a žijete priveľmi nerozkolísalo, pretože strácate rovnováhu, aby sa nezabúdalo na sľuby, pretože potom strácate charakter a aby ste v diskusii pripustil aj opozitný názor, pretože práve vtedy zisťujete, nakoľko ste zrelí. Verte mi, každý výstrelok ma vždy o niečo pripravil, nesplnený sľub mi život oplieskal o hlavu aj niekoľkokrát a vždy, keď som mala pocit, že len ja viem rozhodnúť správne a nepotrebujem sa s nikým radiť, urobila som chybu. Myslím, že to tak musí fungovať aj za múrmi mojej tlačiarne.

Tento blog nie je o nedôvere voči budúcnosti. Je bilanciou minulosti, nazeraním na súčasnú situáciu a vyjadrením pozitívnych očakávaní. Prvá tlačovka staronových lídrov v prvej polovici marca ma príjemne prekvapila. Nebolo to poslednýkrát, však nie?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa pre Danka veriť nedá

Žiaľ, nie sme v armáde, ale v Smer-SNS-Híd. Kde, všakáno, je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Zákon na ochranu médií sa dá ľahko obísť

Legislatíva zakazuje, aby majiteľ vlastnil printové aj elektronické médiá zároveň.

DOMOV

Oligarchovia majú novú príležitosť, Markíza má byť na predaj

Hovorí sa aj o predaji denníka Nový čas.


Už ste čítali?